Du är på väg till Knivsta utvecklas - kommunens webbplats för samhällsbyggande och utveckling.

Du är på väg till vår näringslivswebbplats. Här hittar du allt om näringsliv i Knivsta – från etableringsmöjligheter till företagarnätverk.

Du är på väg till kommunens karriärwebbplats Jobba i Knivsta.
Se vad vi erbjuder!

1.0

Du är på väg till Knivsta biblioteks webbplats. Du kommer att lämna webbplatsen för Knivsta kommun.

Du är på väg till webbplatsen för Hälsohuset -

kommunens sim- och träningscenter.

Du är på väg till webbplatsen för Knivsta Centrum för idrott och kultur (CIK). Du kommer att lämna

Knivsta kommuns webbplats.

Du är på väg till webbplatsen för Knivsta kulturskola.

Du är på väg till webbplatsen för Sjögrenska gymnasiet.

Kontakta oss via Kontaktcenter eller nyttja vår självservice

Välkommen till E-tjänster och blanketter

Välj e-tjänster eller blanketter för att utföra ditt ärende till kommunen.
Många ärenden kan du utföra via våra e-tjänster.
För andra ärenden får du ladda ned en blankett, fylla i och skicka in med vanlig post.

Här tar du del av våra tjänster på andra språk
Please find our services in other languages below

Välkommen att lyssna på Knivsta.se

Sök på webbplatsen

18 november 2024 kl 08:00

Förskola och skola

Lustigkulla förskola vidgar vyerna med lådcyklar

Två lådcyklar har gett barnen på Lustigkulla förskola nya möjligheter att upptäcka närområdet. Vi följer med när barnskötarna Lisa Österman och Emelie Westman tar med barnen ut på en cykelutflykt till lekparken Skogen.

Lisa Österman tittar noga åt båda håll innan det är dags att passera korsningen:

– Ingen bil, ingen krokodil! Då kan vi åka!

Elmotorn driver på och lådcykeln med alla barnen rullar vidare i villakvarteret. Idag ska de till lekparken Skogen, som ligger en dryg kilometer från Lustigkulla förskola – en distans som är i längsta laget att gå för små människor med korta ben.

– Det skulle ta lång tid för oss att promenera dit och många hade nog varit för trötta när vi kom fram. Med cyklarna går det fort att komma dit och alla är fortfarande pigga och kan utforska miljön och leka i parken, berättar Emelie Westman, som cyklar på förskolans andra lådcykel denna dag.

De är alltid två pedagoger som är ute tillsammans med lådcyklarna, som var och en har plats för sex barn. Sedan cyklarna kom till förskolan i våras har de varit ute och rullat flera gånger i veckan. Främst används de för utflyktsmål i Alsike, som annars ligger för långt bort för barngrupperna att ta sig till. Det finns också flera delar i cyklingen som kan vävas in i undervisningen – samarbete, motorik, teknik och natur.

– Kolla Vera, där är ju ditt hus! ropar Lisa i farten, och barnen i lådcykeln hjälper till att peka och visa.

Efter bara några minuters cykling är vi framme vid lekparken Skogen. En efter en kliver de av lådcyklarna och får hjälp att ta av sig hjälmarna. Några sätter direkt full fart mot gungorna. Lisa och Emelie samlar snart ihop gruppen, som tillsammans traskar i väg mot en stig som leder in i skogen. Det är lite brant och stigen har en del rötter och stenar, så motoriken sätts snart på prov. Inom kort är alla uppe på en liten platå där Emelie brer ut en picknickfilt. Nu blir det fruktstund i naturen!

Ryggen på en röd jacka med texten Lustigkulla förskola - i bakgrunden barn i reflexvästar och mössor som äter frukt i skogen.

I skogen finns det mycket att titta på.

En skärbräda med banan i förgrunden, i bakgrunden två barn i reflexvästar och mössor, som äter frukt.

Frukstund ute - det är najs!

Barnen mumsar på bitar av äpple, päron och banan och sedan är det dags att utforska den nya platsen. Barnen upptäcker mjuk mossa, rönnbär, kottar och några större stenar som bjuder in till klättring. Väl uppe får de en fin utsikt över skogen och lekparken, som nu lockar med gungor, klätterställning och rutschkana. Det blir en rask promenad ner för sluttningen igen och barnen äntrar sina favoritföremål med ny entusiasm.

En svart lådcykel med hjälm på styret i förgrunden - i bakgrunden en pedagog i röd jacka och ett barn med reflexväst och mössa på en gunga.
Barn på gungredskap i en lekpark - en svart lådcykel står parkerad i bakgrunden.
En kvinnlig pedagog i röd jacka hjälper ett barn att knäppa hjälmen. Barnet sitter i lådcykeln och ser glad ut.

Kul, nu blir det mer åka av!

En kvinnlig pedagog hjälper en flicka med cykelhjälmen. Flicka plutar med munnen.

Ska vi redan åka...?

När energin börjar avta är det dags att vända hem till Lustigkulla igen. Lisa och Emelie förbereder cyklarna och ser till att alla är ordentligt fastspända och hjälmarna sitter som de ska. Sedan väntar uppförsbacken upp till vägen. Barnen hejar ivrigt på och cyklarnas elmotorer hjälper till med en extra knuff som gör att de lastade ekipagen tar sig upp för branten. Nu är det bara några minuters cykling hem till värmen på Lustigkulla förskola igen. Hej då lekparken Skogen – vi ses igen!

Se filmen från cykelutflykten

Två kvinnliga förskolepedagoger i röda jackor hjälper barnen att knäppa på sig cykelhjälmar. Barnen sätter sig i lådcyklar och blir fastspända med säkerhetsbälten. Pedagogerna cyklar iväg med barnen till en lekpark i skogen. De går in i skogen och har fruktstund på en picknickfilt. Barnen utforskar skogen, klättrar på stenar och leker i lekparken på gungor och klätterställningar. Sedan åker de därifrån med lådcyklarna.


Sidan uppdaterades: 18 november 2024